چرا کتاب چاپ کنم؟

در هر زمینه­ ای که فعالیت می­کنید، شاغلید، هنرمندید، استادید، دانشجو هستید و… چاپ کتاب برای شما به منزله اعتبار می­باشد. شما با چاپ کتاب در زمینه فعالیت خود می­توانید کاملاً متفاوت با قبل در عرصه خود ظاهر شوید و در زمینه فعالیتی خود فرد موفق­تری باشید. به عنوان مثال فرض می­کنیم شما می­خواهید در شرایط مساوی شما بین کسی که کتابی در آن زمینه نوشته و کسی که چنین کاری نکرده، در زمینۀ کاری خود فردی را استخدام کنید و یا برای آموزشی خاص پیش استادی بروید و…. کدام را انتخاب می­کنید؟ قطعاُ فردی که از خود کتابی دارد اطمینان بیشتری را نزد شما کسب خواهد کرد چون هر فردی با یک پشتوانۀ علمی محکمی به نوشتن یا گردآوری کتاب می پردازد.

چاپ کتاب در یک نگاه:

1- تکمیل کتاب،ویرایش،تایپ و غلط گیری توسط نویسنده.

2- عقد قرارداد (حضوری و یا غیرحضوری) با انتشارات و تحویل فایل به انتشارات.

3- گرفتن شابک- فیپا و مجوز توسط انتشارات.

4- آماده شدن طرح جلد توسط انتشارات و یا نویسنده.

5- انتشار کتاب توسط انتشارات و تحویل

مراحل چاپ کتاب

کتاب پس از آماده شدن، صفحه­ آرایی شده برای گرفتن شابک به خانه کتاب می رود (که البته ناشران این شابک را به تعداد از خانه کتاب دریافت کرده و در اختیار دارند). پس از اختصاص شابک، کتاب برای گرفتن فیپا به کتابخانه ملی فرستاده می­شود . پس از دریافت فیپا که اطلاعات کامل کتاب در آن جمع شده، کتاب برای دریافت مجوز چاپ به وزارت ارشاد فرستاده می­شود. پس از صادر شدن مجوز چاپ برای کتاب و خاتمه تمام مراحل، کتاب آماده چاپ می شود و توسط ناشر برای لیتوگرافی، چاپ و صحافی فرستاده می­شود. حال کتاب آماده است.

تمام این مراحل ممکن است بین ۱ ماه تا ۳ماه طول بکشد.بعد از چاپ کتاب تعداد ۶ جلد(برای تیراژ۱۰۰۰) از کتابها برای مرحله اعلام وصول تحویل ارشاد شده و مراحل چاپ تکمیل می شود.مدت زمان چاپ کتاب برای کتابهای علمی ۳۰تا۴۵ روز و برای سایر کتابها(شعر-رمان و کتابهای حوزه علوم انسانی) ۲تا۴ ماه می یاشد.مدت زمان صدور مجوز از اختیار ناشر خارج می باشد.

JoomShaper