ثبت سفارش پایان نامه

نام و نام خانوادگی
رشته تحصیلی
شماره تلفن (*)        
ایمیل(*)           
توضیحات بیشتر        

همانطور که می دانید تالیف کتاب و یا حتی ترجمه کتاب و چاپ کتاب مزایای زیادی برای افراد دارد.  شما با  چاپ کتاب علاوه بر پربار کردن رزومه علمی می توانید یافته های علمی خود را به صورت مدون در اختیار دیگران قرار دهید.  شما به چاپ کتاب  رزومه خود را تقویت کرده و از مصاحبه های دکتری با موفقیت عبور کنید. علاوه براین می توانید در مصاحبه های شغلی خود نیز سربلند بیرون بیایید.

مراحل معمول چاپ یک کتاب به شرح زیر می باشد:

-تنظیم قرار داد برای چاپ کتاب:

در این مرحله بین نویسنده/مترجم و ناشر قراردادی منعقد می شود. البته برای دوستانی که در شهرستان هستند و برای آنها تردد در دفتر انتشارات مشکل است شرایطی مهیا می باشد و می توان غیر حضوری قرارداد را منعقد کرد. البته بصورت حضوری یا غیر حضوری حتما اطلاعات مفصلی در اختیار مولفین قرار داده میشود تا آگاهانه تر نسبت به چاپ آثارشان اقدام نمایند.

۲-تایپ و صفحه آراییکتاب:

در این مرحله متن آماده شده توسط مولف به تایپیستی که در زمینه تایپ کتاب تخصص دارد داده می شود. و تایپیست هم با توجه به سایز کتاب، که معروفترین آنها عبارتند از (جیبی ،رقعی، وزیری و رحلی ) می باشد صفحه آرایی می کند و چک پرینتی به مولف ارائه می گردد، تا چنانچه ایرادی هست مرتفع گردد ( البته ممکن است با صلاحدید ناشر و مولف متن صفحه آرایی شده به ویراستار ارجاع داده شود تا از نظر فنی و ادبی اصلاح گردد)

۳-تعیین عنوان کتاب:

دوستان عزیز یکی از برجسته ترین شاخص های کتاب عنوان آن است متاسفانه به آن کمتر توجه می شود حتما در انتخاب عنوان کتاب نهایت دقت را ملاحظه فرمایید تا خواننده به راحتی بتواند از عنوان کتاب به موضوع کتاب پی ببرد.

 گاها پیش آمده موضوع کتاب رمان است اما عنوان آن بیشتر به کتاب شعر میاد و بر عکس پس لازم است برای کتابتان چندین اسم در نظر بگیرد . واز نظرات دیگران نیز بهره مند شوید

۴-طرح جلد کتاب:

این مرحله از اهمیت به سزایی برخوردار است لذا لازم است مولف و طراح انتشارات در این مرحله با هم تبدل نظر بیشتری کنند . و مولف می بایست در چند سطر کتاب را در پشت جلد به مخاطب معرفی کند.

۵-دریافت فیپای کتاب

۶-دریافت مجوز کتاب

پس از صدور فیپای کتاب فایل نهایی کتاب به ارشاد جهت دریافت مجوز ارسال می شود.

۷-تهیه فیلم و زینک متن و جلد کتاب:

البته اگر کتاب بصورت دیجیتالی چاپ شود نیازی به تهیه زینک ندارد چنانچه کتاب افست چاپ شود از متن و جلد کتاب زینکی را تهیه می کنند

زینک چیست: ورقی فلزی، پلاستیکی یا کاغذی با ابعاد مشخص است که در لیتوگرافی طرح مورد نظر برای چاپ را روی آن کپی می‌کنند و در چاپ افست از آن استفاده می‌شود.

۸-چاپ متن و جلد کتاب:

پس از تهیه زینک در لیتوگرافی جهت چاپ، به چاپخانه ارسال می شود.

۹-انتخاب سلفون و یووی:

در این مرحله جهت جلوگیری از خط و خش معمولا روی جلد یک پوششی از سلفون و یا مواد شمیایی بصورت مات یا براق می کشند که برای محافظت از جلد کتاب بسیار مثمره ثمر است. (انواع پوشش های جلد کتاب)

۱۰-صحافی کتاب:

صحافی مرحله پایانی و آماده سازی کتاب می باشد که در آن پس از  عمل تا و ترتیب فرم های چاپ شده متن کتاب بوسیله چسب سرد و یا گرم به جلد وصل می شود (البته روش های متنوع و متعددی در صحافی وجود دارد)

تمام این مراحل ممکن است بین ۱ ماه تا ۳ماه طول بکشد.بعد از چاپ کتاب تعداد ۶ جلد(برای تیراژ۱۰۰۰) از کتابها برای مرحله اعلام وصول تحویل ارشاد شده و مراحل چاپ تکمیل می شود.مدت زمان چاپ کتاب برای کتابهای علمی ۳۰تا۴۵ روز و برای سایر کتابها(شعر-رمان و کتابهای حوزه علوم انسانی) ۲تا۴ ماه می یاشد.مدت زمان صدور مجوز از اختیار ناشر خارج می باشد.

JoomShaper