ثبت سفارش پایان نامه

نام و نام خانوادگی
رشته تحصیلی
شماره تلفن (*)        
ایمیل(*)           
توضیحات بیشتر        

انجام پایان نامه مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید

دیدگاه و تصوری اکثر مردم عامه از مکانیک دارند تعمیر خودرو یا فردی با دست‌های روغنی و آغشته به بنزین است. مکانیک فردی است که به تعمیر خودرو می‌پردازد اما مهندس مکانیک بجز یک درس تک واحدی هیچ ارتباطی با تعمیر خودرو ندارد. البته دانشجویان در این رشته با اصول طراحی و طرز کار مکانیزم‌های مختلف بکار رفته در اتومبیل به طور اصولی و پایه‌ای آشنا می‌شوند اما قطعا ببه تعمیر خودرو نمی‌پردازند. اگر بخواهیم کلی‌تر بنگیرم رشته مکانیک بخشی از علم فیزیک است و ریاضیات هم در آن به طور قابل توجهی مهم و حیاتی است. رشته مهندسی مکانیک دربرگیرنده علوم‌ و فنونی‌ است‌ که‌ با تولید، تبدیل‌ و استفاده‌ از انرژی‌، ایجاد و تبدیل‌ حرکت‌ و انجام‌ کار، تولید و ساخت‌ قطعات‌ و ماشین‌آلات‌ و به‌ کارگیری‌ مواد مختلف‌ درساخت‌ آنها و همچنین‌ طراحی‌ و کنترل‌ سیستم‌های‌ مکانیکی‌، حرارتی‌ و سیالاتی‌ مرتبط‌ می‌باشد. در واقع علم مکانیک به تحلیل حرکت و عوامل ایجاد کننده حرکت مانند نیروها و گشتاورها و شکل حرکت می‌پردازد. اما مهندسی مکانیک تا حدودی با علم مکانیک تفاوت دارد چرا که یک مهندس مکانیک علاوه بر علم مکانیک باید بسیاری از علوم دیگر را یاد گرفته و بعضی از هنرها را نیز کسب کند. شاید بتوان گفت که رشته مهندسی مکانیک ، رشته تحلیل و طراحی سیستم‌های دینامیکی و استاتیکی است. رشته مهندسی مکانیک را شاید هم بتوان از نقطه‌نظر تنوع موضوعات تحت پوشش، جامع‌ترین رشته مهندسی به شمار آورد. چون رشته مهندسی مکانیک در برگیرنده تمامی علوم و فنونی است که با تولید ، تبدیل و استفاده از انرژی، ایجاد و تبدیل حرکت و انجام کار، تولید و ساخت قطعات و ماشین‌آلات و به کارگیری مواد مختلف در ساخت آنها و همچنین طراحی و کنترل سیستم‌های مکانیکی، حرارتی و سیالاتی مرتبط می‌باشد. به عبارت دیگر محاسبات فنی، مدلسازی و شبیه‌سازی ، طراحی و تهیه نقشه‌ها ، تدوین روش ساخت ، تولید و آزمایش تمامی ماشین‌آلات و تاسیسات موجود در دنیا ، با تکیه بر توانایی‌های مهندسان مکانیک انجام می‌گیرد.

 دانشکده مهندسی مکانیک از جمله اولین واحدهائی است که در سال 1336 هجری شمسی و همزمان با تأسیس دانشکده پلی تکنیک تهران فعالیتهای آموزشی خود را آغاز نموده است. در سال 1340 نخستین دانش آموختگان آن موفق به اخذ گواهینامه کارشناسی ارشد پیوسته در رشته مهندسی مکانیک شدند.

  در شروع آموزش این مهندسی در ایران ، مهندسی مکانیک با برق یکی بود و «الکترومکانیک» نامیده می‌شد. اما این دو رشته حدود 40 سال پیش از هم جدا شدند و به مرور رشته‌های دیگری مانند مهندسی شیمی و مواد نیز از مهندسی مکانیک جدا شد و مهندسی مکانیک به عنوان رشته مهندسی مکانیک عمومی ارایه گردید. ولی با پیشرفت صنعت و نیاز صنایع به تخصص‌های مختلف در این زمینه، از مهندسی مکانیک عمومی دو گرایش «طراحی جامدات» و «حرارت و سیالات» و بعد از آن «ساخت و تولید» ،«مکانیک خودرو» ،«نانومکانیک» ،«مکاترونیک» بیرون آمد و بالاخره باید به مهندسی دریا اشاره کرد که هنوز در دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی از گرایشهای مهندسی مکانیک ارایه می‌شود.

یک قطعه باید به چه روشی ساخته شود تا دارای تولیدی سریع و ارزان و همچنین کیفیت مناسب و دقت و کارایی مطلوب باشد؟ پاسخ به این سوال مهم بر عهده مهندسان گرایش ساخت و تولید است.ضرورت و اهمیت گرایش ساخت وتولید از دو نظر قابل توجه است. یکی به لحاظ موقعیت خاص این گرایش در مجموعه علوم تکنولوژی امروز و دیگر بلحاظ خلاء موجود در این رابطه در تولید صنعتی در کشور نیاز این گرایش در زمینه ها و سطوح تخصصی مختلف مطرح است و با توجه به اینکه برنامه کارشناسی این گرایشش تمام این نیازها و خصوصاً در سطوح تخصصی را پوشش نمی‌دهد ضرورت ارائه دوره کارشناسی ارشد این گرایش وجود دارد. این رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی به دو گرایش قالب سازی و ماشین ابزار تقسیم می شود و در مقاطع تحصیلات تکمیلی به سه گرایش سیستمهای تولید صنعتی، شکل دهی فلزات و (در برخی از دانشگاه ها مکاترونیک) تقسیم می‌گردد.هدف تربیت کارشناسانی است که با به کاربردن تکنولوژی مربوط به ابزارسازی، ریخته گری ، جوشکاری، فرم دادن فلزات ، طرح کارگاه یا کارخانه های تولیدی آماده کار در زمینه ساخت و تولید ماشین آلات و صنایع (کشاورزی ، نظامی، ماشین سازی، ابزارسازی ، خودروسازی و ... ) باشند.

دروس تخصصي كه براي رشته ساخت و توليد ارائه مي شود، عبارتند از: طراحي قالب پرس، ماشينهاي كنترل عددي، سيستمهاي اندازه گيري (مترولوژي)، توانايي ماشينكاري ، اونيورسال، توليد مخصوص، هيدروليك و پنوماتيك، تست غير مخرب، طراحي قيد و بند، تكنولوژي پلاستيك، كامپوزيت، ريخته گري، شكل دهي فلزات، قالبهاي آهنگري (فورج)، طراحي و توليد به كمك كامپيوتر CAD/CAM ، جوشكاري تخصصي ، متالورژي، عمليات حرارتي، كاربرد برق، مديريت توليد، كنترل كيفيت، اتوماسيون، طراحي كارخانه و ... كه همه اين دروس داراي آزمايشگاه و يا كارگاه نيز مي باشند كه همزمان با گذراندن درس به صورت تئوري، بخش عملي نيز به صورت كارگاهي يا آزمايشگاهي انجام مي گيرد، در نتيجه دانشجويان از نزديك با واقعيات عملي دروس از نزديك آشنا مي شوند.

دانشجو تمایل دارد که پایان نامه ایشان در حد اعلا باشد یعنی در تمامی قسمت ها تهیه موضوع, نگارش پروپزال, انجام پایان نامه در تمامی مقاطع ارشد و دکتری بدون مشکل و با کیفیت عالی انجام شود بدان معنی است که در زمان تعریف شده تمامی داکیومنت ها با کیفیت بالا انجام شود. طبیعی است که این انتظار را استاد راهنمای دانشجو از ایشان دارد که تمامی موارد گفته شده رعایت کند. دانشجویان موفق در انجام پایان نامه, انجام پایان نامه ارشد و دکتری دانشجویانی هستند که در تمامی مرحل پروژه از جمله پیشنهاد موضوع, تهیه پروپزال, انجام پایان نامه دارای نظم بوده و در زمان بندی مشخص شده کارها را انجام دهد. وقتی دانشجو در تمامی مراحل پروژه دارای نظم باشد پس زمینه فکری استاد راهنما درمورد ایشان نیز مثبت شده و دانشجو در یک فضایی بدون استرس در طی پروژه پیش می رود. در دنیای امروز به علت مشغله فراوان نمی تواند نظم مورد نظر را در پروژه اعمال کند. ما توصیه می کنیم تمامی مراحل تهیه پروپزال, انجام پایان نامه ارشد و دکتری خود را به متخصصین باکفایت ما بسپارید تا ما با توجه یه تجریه و تخصص خود رضایت شما و استاد راهنمای شما را تامین کنیم تا در نهایت با نمره بالا پایان نامه ارشد و یا دکتری خود را به پایان برسانید.

در صورت نیاز به مشاوره در زمینه انجام پایان نامه ان و مقاله در حوزه مهندسی مکانیک دارید متخصصان ما در موسسه علمی-تحقیقاتی رادمشاور قادرند شما را در تمامی مراحل از مرحله تعیین موضوع تا تدوین پروپوزال، اجرای پایان نامه و … همراهی نمایند.

JoomShaper