ثبت سفارش پایان نامه

نام و نام خانوادگی
رشته تحصیلی
شماره تلفن (*)        
ایمیل(*)           
توضیحات بیشتر        

انجام پایان نامه مهندسی شیمی گرایش پلیمر

این گرایش یکی از گرایش‌های رشته مهندسی شیمی است و این گرایش در ایران تا سال 1362 یکی از گرایش‌های مهندسی شیمی محسوب می‌شد اما از آن سال به بعد تا حال حاضر به عنوان یک رشته مستقل با دو گرایش صنایع پلیمری و تکنولوژی‌وعلوم رنگ‌ها در مراکز آموزش عالی کشور تدریس می‌شود.اما هنوز هم در تعدادی از دانشگاه‌های کشور مهندسی پلیمر گرایشی از مهندسی شیمی است و با این روش تدریس می‌شود. اهميت كاربرد پليمرها در صنايع گوناگون به حدي است كه در حال حاضر علوم پليمر، نه تنها به عنوان گرايشي از مهندسي شيمي، بلكه به عنوان شاخهاي مستقل از علوم فني و مهندسي مطرح شدهاند.

دانش تبدیل پلیمرهای خام (pvc,pp,pe) به پلیمرهای صنعتی مثل لاستیک،چسب،رنگ و... ردولوژی پلیمرها،خواص مکانیکی و شکل دهی مواد پلیمری و شیمی‌و فیزیک پلیمرها در اینجا بحث و تدریس می‌شود. امروزه پليمرها در همه جا كاربرد پيدا كرده اند. صنایع نظامی، الکترونیکی، خودروسازی، پزشکی، ساختمان سازی و... تنها نمونه‌هایی از کاربردهایی است که صنایع پلیمری در زندگی روزمره ما جا باز کرده‌اند.

شيمي فيزيك پليمرها، رئولوژي (1) پليمرها، خواص مكانيكي و شكلدهي مواد پليمري و همچنين مكانيك كامپوزيتها (2) به صورت تخصصي در گرايش پليمر تدريس ميگردند. اين گرايش زمينهاي مناسب را براي دانشجوياني فراهم ميآورد كه قصد ادامه تحصيل در دوره دكتراي پليمر را دارند. رياضيات عددي پيشرفته و طراحي راكتور پيشرفته دروس مشترك گرايش پليمر ميباشند. 

رشد روزافزون كاربرد مواد پليمري در صنايع و همچنين وسعت مباحث مربوط به علم پليمر، سبب افزايش تعداد علاقهمندان به اين گرايش گرديده است. ظرفيت محدود پذيرش و علاقه بسيار دانشجويان مهندسي شيمي، رقابت سنگيني براي ورود به اين گرايش در برداشته است. 

هدف‌ رشته‌ مهندسی‌ صنایع‌ پلیمر تولید کلیه‌ محصولات‌ پلیمری‌ از قبیل‌ لاستیک‌، پلاستیک‌، الاستومر، رزین‌ و سایر مواد مورد نیاز صنعت‌ است‌. پلیمرها کاربرد پزشکی‌ نیز دارند. مثلاً دندان‌ مصنوعی‌ و لنزهای‌ چشمی‌ همه‌ از مواد پلیمری‌ ساخته‌ می‌شوند. در کل می‌توان گفت که گرایش پلیمر شناخت، طراحی،‌ فرمولاسیون، آنالیز و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی سه ماده عمده لاستیک،‌ پلاستیک و کامپوزیت است.

باتوجه به كاربرد وسیع پلیمرها در صنایع، فارغ‌التحصیلان این رشته توانایی‌های كافی در زمینه‌های ایجاد و برنامه‌ریزی واحدهای تولیدی تبدیل پلیمر خام به مواد مصرفی و اشتغال در مجتمع‌های بزرگ تولید پلیمر خواهند داشت. به جرأت می‌توان گفت كه مهندسی پلیمر جزء معدود رشته‌هایی است كه تمام فارغ التحصیلان آن در مقاطع مختلف، مشغول به كارند. زیاد بودن گرایش‌های این رشته از یك طرف و كاربردی بودن و روبه گسترش بودن آن در كشور ما از طرف دیگر، منجر به ایجاد فرصت‌های شغلی خوب برای فارغ التحصیلان این رشته شده ‌است. امروزه بیش از 50% قطعات خودرویی از مواد پلیمری ساخته می‌شود و در صنایع برق، مخابرات، الكترونیك، پلیمرهای مصنوعی به‌عنوان عایق‌های الكتریك جایگاه بسیار مهمی دارند. در صنایع حمل ونقل دریایی و هوایی، كشاورزی، پزشكی و بسته بندی نیز پلیمرها به علت خواص مناسب رشد چشمگیری داشته‌اند. یكی از مهمترین كاربردهای پلیمرها در صنایع مختلف نظامی (هواپیما، بالگرد، موشك، زیر دریایی، تجهیزات نظامی و ...) است كه در كشور ما در طی سال‌های اخیر در این زمینه، سرمایه‌گذاری زیادی از طرف دولت انجام شده است. با توجه به این كه در سال‌های اخیر اهمیت این رشته در كشور ما نمایان شده است، هر سال دانشگاه‌های مناطق مختلف كشور این رشته را دایر می نمایند و ظرفیت پذیرش خود را در مقاطع مختلف مهندسی پلیمر به‌سرعت افزایش می‌دهند كه این می‌تواند فرصت‌های شغلی بسیار خوبی برای فعالیت فارغ التحصیلان، جهت فعالیت در محیط دانشگاهی فراهم آورد.

رشته مهندسی پلیمر از قبیل رشته‌هایی است که در زندگی و صنایع نوین بشری کاربردهای حیاتی پیدا کرده‌اند و جدایی از آن برای بشر غیر ممکن شده است و انجام پایان نامه برای دانشجویان کارشناسی ارشد این رشته امری بسیار مهم و حیاتی است. گروه تحقیقاتی راد مشاور با سابقه طولانی در زمینه انجام پایان نامه و انجام پایان نامه کارشناسی ارشد آماده ارائه خدمات پایان نامه به دانشجویان می‌باشد.

 

JoomShaper